05.01.2009, Scenariusze

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
    Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       05.01.2009 - poniedziałek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nowy Rok.

Temat dziennego ośrodka pracy: Nowy rok – cztery pory roku.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

Cele ogólne:

·         Znajomość aktualnej pory roku.

·         Rysowanie podstawowych figur geometrycznych.

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Dziecko dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie w zależności od pory roku, potrafi określić cechy danej pory roku oraz dzieli się wrażeniami z obserwacji.

·         Formułuje odpowiedzi na pytania.

·         Wypowiada się na temat ilustracji.

·         Przepisuje tekst według wzoru.

·         Rysuje podstawowe figury geometryczne z wykorzystaniem kratek w zeszycie.

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

·         Metoda Dennisona.

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, ruchomy alfabet, obrazki przedstawiające rożne pory roku, zagadki, kapelusze, papier kolorowy, symbole 4 pór roku, kredki.

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

 

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

 

 

 

 

 

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

 

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne – wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych. („Od Pętelki do literki”)

2.      Rysowanie szlaczków w zeszycie.

3.      Doskonalenie umiejętności zapisywania własnego imienia i nazwiska.

4.      Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia i wklejenie go do zeszytu.

5.      Wprowadzenie do tematu – rozwiązanie zagadek tematycznych. Dobieranie obrazków na temat pór roku do kapeluszy przedstawiających daną porę roku.

„Dam wam liści bez liku i piosenki słowików, pierwszy ciepły deszczyk złote bazie leszczyn”

- Która pora roku mówi takie słowa?

- Który kapelusz włożyłaby wiosna i dlaczego?

- Które obrazki przedstawiają wiosnę? Włóżcie je do odpowiedniego kapelusza.

„ Zgadnijcie dzieci, co to za pora, gdy lecą białe płatki, gdy pada i pada i biało dokoła

      i bałwana lepią dzieciaki”

       -o jakiej porze roku jest mowa w zagadce?

       -Po czym to poznaliście?

       -Który kapelusz włożyłaby zima i dlaczego?

       -Które obrazki przedstawiają zimę? włóżcie je do odpowiedniego kapelusza.

    „Dam pogodne słońce, bukiety pachnące w polu złote zboże, ciepły piasek nad morzem”

       -Która pora roku tak mówi?

       -Który kapelusz włożyłoby lato i dlaczego?

       -Które obrazki przedstawiają lato? Włóżcie je do odpowiedniego kapelusza

   „Co to za pani w złocie, czerwieni sady maluje, lasy przemieni, a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje śnieżna zima po niej nastaje”

      -O której porze roku była zagadka i dlaczego tak myślicie?

      -Który kapelusz włoży jesień?

      -Które obrazki przedstawiają jesień i dlaczego? włóżcie do jesiennego kapelusza

      -wymieńcie po kolei wszystkie pory roku

6.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

7.      Analiza i synteza wzrokowo - słuchowa wyrazów związanych z tematem- rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski.

8.      Ćwiczenia matematyczne:

·         Rysowanie podstawowych figur geometrycznych z wykorzystaniem kratek w zeszycie.

III  Ekspresja

Wykonanie pracy plastycznej –  Wykonanie mandali z papieru kolorowego przedstawiającej cztery pory roku.

 

IV Zajęcia końcowe

lPorządkowanie stanowisk pracy.llPodsumowanie zdobytych wiadomości.l

3.      Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

4.      Pożegnanie z dziećmi.

 

 

 

Nowy Rok       2009         2009

Nowy Rok        

Nowy Rok         2009

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kosz-tkkf.pev.pl
  •